KEMET C430C104M1R5TA
Part No.:
C430C104M1R5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL
Shipping
C430C104M1R5TA Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
AxiMax 400 Comm X7R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)