KEMET C412C104M5R5TA7200
Part No.:
C412C104M5R5TA7200
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Shipping
C412C104M5R5TA7200 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
AxiMax 400 Comm X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)