KEMET C330C224J3H5TA7301
Part No.:
C330C224J3H5TA7301
Description:
CAP CER 0.22UF 25V X8R RADIAL
Shipping
C330C224J3H5TA7301 Information
Series:
GoldMax 300 Comm X8R HT150C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.420" (10.66mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)