KEMET C322C152KGR5TA7301
Part No.:
C322C152KGR5TA7301
Description:
CAP CER 1500PF 2KV X7R RADIAL
Shipping
C322C152KGR5TA7301 Information
Series:
GoldMax 300 Comm X7R HV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Size / Dimension:
0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)