KEMET C1210C104K8GAC7800
Part No.:
C1210C104K8GAC7800
Description:
CAP CER 0.1UF 10V C0G/NP0 1210
Shipping
C1210C104K8GAC7800 Information
Series:
SMD Comm C0G
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)