KEMET C1210C102K1GAC7800
Part No.:
C1210C102K1GAC7800
Description:
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 1210
Shipping
C1210C102K1GAC7800 Information
Series:
SMD Comm C0G
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)