KEMET C1206X102K5RACAUTO
Part No.:
C1206X102K5RACAUTO
Description:
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Shipping
C1206X102K5RACAUTO Information
Series:
SMD Auto X7R Flex
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)