KEMET C1206C476M8PAC7210
Part No.:
C1206C476M8PAC7210
Description:
CAP CER 1206
Shipping
C1206C476M8PAC7210 Information
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)