KEMET C1206C106K4RAC7210
Part No.:
C1206C106K4RAC7210
Description:
CAP CER 10UF 16V X7R 1206
Shipping
C1206C106K4RAC7210 Information
Series:
SMD Comm X7R
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)