KEMET C0805X103K2RAC3316
Part No.:
C0805X103K2RAC3316
Description:
CAP CER 0805 FE
Shipping
C0805X103K2RAC3316 Information
Series:
SMD Auto X7R VW80808
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (0.98mm)