KEMET C0805F474K3RACAUTO
Part No.:
C0805F474K3RACAUTO
Description:
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805
Shipping
C0805F474K3RACAUTO Information
Series:
SMD Auto X7R FO
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)