KEMET C0805C274K3NACTU
Part No.:
C0805C274K3NACTU
Description:
CAP CER 0.27UF 25V X8L 0805
Shipping
C0805C274K3NACTU Information
Series:
SMD Comm X8L HT150C
Capacitance:
0.27 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8L
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)