KEMET C0805C182KDRACTU
Part No.:
C0805C182KDRACTU
Description:
CAP CER 0805
Shipping
C0805C182KDRACTU Information
Series:
SMD Comm X7R HV
Capacitance:
1800 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)