KEMET C052C220K2R5TA
Part No.:
C052C220K2R5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 22PF 200V X7R RADIAL
Shipping
C052C220K2R5TA Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
LDD Comm X7R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
22 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)