KEMET CKC21C562GDGACAUTO
Part No.:
CKC21C562GDGACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
KC-LINK 2220 5.6NF 1000VDC C0G
Shipping
CKC21C562GDGACAUTO Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
KC Link Auto C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)