KEMET C2225C473KFRAC7210
Part No.:
C2225C473KFRAC7210
Description:
CAP CER 2225
Shipping
C2225C473KFRAC7210 Information
Series:
SMD Comm X7R HV
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)