KEMET C1210C224MAR2CAUTO
Part No.:
C1210C224MAR2CAUTO
Description:
CAP CER 1210
Shipping
C1210C224MAR2CAUTO Information
Series:
KPS SMD Auto X7R
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked)
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension:
0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.248" (6.30mm)