Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ST1383-V3331K0 |
| Manufacturer | ELECTROHMS |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Frequency Range | 50Hz ~ 60Hz |
| Type | Non-Invasive (Split Core) |
| Current Rating (Amps) | 1 kA |
| Inductance | - |
| ET (Volt-Time) | - |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | - |
| Current Ratio | - |
| DC Resistance (DCR) | - |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Size / Dimension | 5.335" L x 1.417" W (135.50mm x 36.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 5.059" (128.50mm) |
| Termination Style | Wire Leads |
The following parts include "ST1383-V3331K0" in Silicon Labs ST1383-V3331K0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.