OP240A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | OP240A |
| Manufacturer | TT Electronics/Optek Technology |
| Series | - |
| Package/Case | Radial |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Infrared (IR) |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50mA |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | - |
| Wavelength | 890nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V |
| Viewing Angle | 40° |
| Orientation | Side View |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
The following parts include "OP240A" in Silicon Labs OP240A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.