VSLB3940.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | VSLB3940 |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Opto Division |
| Series | - |
| Package/Case | Radial |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Infrared (IR) |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 100mA |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 32mW/sr @ 100mA |
| Wavelength | 940nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.15V |
| Viewing Angle | 44° |
| Orientation | Top View |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
The following parts include "VSLB3940" in Silicon Labs VSLB3940.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.