TSAL4400.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | TSAL4400 |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Opto Division |
| Series | - |
| Package/Case | Radial, 3mm Dia (T-1) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Infrared (IR) |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 100mA |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 16mW/sr @ 100mA |
| Wavelength | 940nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.35V |
| Viewing Angle | 50° |
| Orientation | Top View |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
The following parts include "TSAL4400" in Silicon Labs TSAL4400.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.