AM2520F3C03-P22.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AM2520F3C03-P22 |
| Manufacturer | Kingbright |
| Series | - |
| Package/Case | 2-SMD, Gull Wing |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Infrared (IR) |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50mA |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 8mW/sr @ 50mA |
| Wavelength | 940nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.2V |
| Viewing Angle | 20° |
| Orientation | Top View |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "AM2520F3C03-P22" in Silicon Labs AM2520F3C03-P22.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.