Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BF5H80GA-YHR-150mA |
| Manufacturer | Solidlite |
| Series | - |
| Package/Case | - |
| Packaging | Retail Package |
| Product Status | Active |
| Type | Infrared (IR) |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 150mA |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 20mW/sr @ 150mA |
| Wavelength | 850nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.6V |
| Viewing Angle | 80° |
| Orientation | Top View |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
The following parts include "BF5H80GA-YHR-150mA" in Silicon Labs BF5H80GA-YHR-150mA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.