AL0805A-YIR-100MA.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | AL0805A-YIR-100MA |
| Manufacturer | Solidlite |
| Series | - |
| Package/Case | 2-SMD, J-Lead |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Infrared (IR) |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 200mA |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 10mW/sr @ 100mA |
| Wavelength | 845nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V |
| Viewing Angle | 120° |
| Orientation | Top View |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "AL0805A-YIR-100MA" in Silicon Labs AL0805A-YIR-100MA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.