Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TP65H300G4LSGB-TR |
| Manufacturer | Transphorm |
| Series | SuperGaN® |
| Package/Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.5A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 312mOhm @ 6.5A, 6V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.8V @ 500µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 8.8 nC @ 10 V |
| Vgs (Max) | ±12V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 730 pF @ 400 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 21W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-PQFN (8x8) |
The following parts include "TP65H300G4LSGB-TR" in Silicon Labs TP65H300G4LSGB-TR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.