Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SIRA14DP-T1-GE3 |
| Manufacturer | Vishay Siliconix |
| Series | TrenchFET® |
| Package/Case | PowerPAK® SO-8 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 58A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.1mOhm @ 10A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.2V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 29 nC @ 10 V |
| Vgs (Max) | +20V, -16V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1450 pF @ 15 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 3.6W (Ta), 31.2W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PowerPAK® SO-8 |
The following parts include "SIRA14DP-T1-GE3" in Silicon Labs SIRA14DP-T1-GE3.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.