Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | STL6N2VH5 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | STripFET™ V |
| Package/Case | 6-PowerWDFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6A (Tj) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 2.5V, 4.5V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 30mOhm @ 3A, 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 700mV @ 250µA (Min) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 6 nC @ 4.5 V |
| Vgs (Max) | ±8V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 550 pF @ 16 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 2.4W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PowerFlat™ (2x2) |
The following parts include "STL6N2VH5" in Silicon Labs STL6N2VH5.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.