Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | P3M06060G7 |
| Manufacturer | PN Junction Semiconductor |
| Series | P3M |
| Package/Case | TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | SiCFET (Silicon Carbide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 44A |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 15V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 79mOhm @ 20A, 15V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.2V @ 20mA (Typ) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | - |
| Vgs (Max) | +20V, -8V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | - |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 159W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | D2PAK-7 |
The following parts include "P3M06060G7" in Silicon Labs P3M06060G7.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.