Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | NC1M120C75HTNG |
| Manufacturer | NovuSem |
| Series | NC1M |
| Package/Case | TO-247-4 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | SiCFET (Silicon Carbide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1200 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 47A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 20V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 75mOhm @ 20A, 20V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.8V @ 5mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | - |
| Vgs (Max) | +20V, -5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1450 pF @ 1000 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 288W (Ta) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-247-4L |
The following parts include "NC1M120C75HTNG" in Silicon Labs NC1M120C75HTNG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.