Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MFT2N3A0S23 |
| Manufacturer | Meritek |
| Series | - |
| Package/Case | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | - |
| Vgs(th) (Max) @ Id | - |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | - |
| Vgs (Max) | ±12V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 280 pF @ 10 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 500mW |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "MFT2N3A0S23" in Silicon Labs MFT2N3A0S23.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.