Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MFT10N168AT263 |
| Manufacturer | Meritek |
| Series | - |
| Package/Case | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 168A (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | - |
| Vgs(th) (Max) @ Id | - |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 88 nC @ 50 V |
| Vgs (Max) | - |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3230 pF @ 50 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | - |
| Operating Temperature | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | - |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "MFT10N168AT263" in Silicon Labs MFT10N168AT263.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.