Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | K3242H-HL |
| Manufacturer | Citizen |
| Panel Size | 3.8" |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| Resolution | 320×240 |
| Viewing Area | 78.7×59.4 |
| Outline Size | 90.6(W)×72.4(H)×8.46(D) mm |
| Treatment | Glare (Haze 0%) |
| Brightness | - |
| Contrast Ratio | 9:1 (Typ.) (TM) 6:1 (Typ.) (RF) |
| View Direction | 6 o'clock |
| Viewing Angle | 40/40/35/45 (Typ.)(CR≥1.5) |
| Response Time | 370/220 (Typ.)(Tr/Td) |
| Best View on | |
| Work Mode | STN, Normally Black, Transflective |
| Glass Thickness | |
| Transmissivity | |
| Color Depth | Color |
| Backlight | WLED , W/O Driver |
| Mass | 58.0g (Typ.) |
| Touch Screen | Without |
| Refresh Rate | 70Hz |
| Driver IC list | |
| Signal Type | Parallel Data (1ch, 8-bit) 20 pins Connector |
The following parts include "K3242H-HL" in Silicon Labs K3242H-HL.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.