Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FL06500A |
| Manufacturer | fastSiC |
| Series | Lightning |
| Package/Case | TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | SiCFET (Silicon Carbide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.1A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 15V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 660mOhm @ 1A, 15V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.2V @ 3mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 10.3 nC @ 12 V |
| Vgs (Max) | 15V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 223 pF @ 400 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 29W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | TO-252 |
The following parts include "FL06500A" in Silicon Labs FL06500A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.