Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FF06320B |
| Manufacturer | fastSiC |
| Series | Falcon |
| Package/Case | 9-PowerTDFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | SiCFET (Silicon Carbide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8.6A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 15V, 18V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 420mOhm @ 2A, 18V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.6V @ 4mA (Typ) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 14.5 nC @ 400 V |
| Vgs (Max) | +18V, -8V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 318 pF @ 400 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 41W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-PQFN (5x6), Power56 |
The following parts include "FF06320B" in Silicon Labs FF06320B.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.