Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | EW50722NCW |
| Manufacturer | EDT |
| Panel Size | 7.2" |
| Panel Type | FFSTN-LCD |
| Resolution | 640×480 |
| Viewing Area | 153×115.4 |
| Outline Size | 205.5(W)×141(H)×7(D) |
| Treatment | - |
| Brightness | 80 (Typ.)(cd/m²) |
| Contrast Ratio | 20 : 1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | |
| Viewing Angle | 30/30/25/25 (Typ.)(CR≥10) |
| Response Time | 300/140 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Best View on | 6 o'clock |
| Work Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
| Glass Thickness | |
| Transmissivity | |
| Color Depth | Monochrome |
| Backlight | 1 pcs CCFL , 50K hours , No Driver |
| Mass | - |
| Touch Screen | Without |
| Refresh Rate | 85Hz |
| Driver IC list | |
| Signal Type | Parallel Data (2ch, 4-bit) , 15 pins FPC |
The following parts include "EW50722NCW" in Silicon Labs EW50722NCW.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.