Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ED070KC2 |
| Manufacturer | E Ink |
| Panel Size | 7" |
| Panel Type | ISTN-LCD |
| Resolution | 1264×1680 |
| Viewing Area | |
| Outline Size | 120.7(H)×148.6(V) ×0.77(D) mm |
| Treatment | - |
| Brightness | |
| Contrast Ratio | |
| View Direction | - |
| Viewing Angle | - |
| Response Time | - |
| Best View on | |
| Work Mode | Reflective |
| Glass Thickness | |
| Transmissivity | |
| Color Depth | Grayscale |
| Backlight | WLED , W/O Driver |
| Mass | 24.6±2.5g |
| Touch Screen | Embeded Touch, I²C |
| Refresh Rate | 85Hz |
| Driver IC list | |
| Signal Type | Parallel Data (2ch, 8-bit) , 60 pins Connector |
The following parts include "ED070KC2" in Silicon Labs ED070KC2.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.