Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CGD65B200S2-T13 |
| Manufacturer | Cambridge GaN Devices |
| Series | ICeGaN™ |
| Package/Case | 8-PowerVDFN |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| FET Type | - |
| Technology | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8.5A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 9V, 20V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 280mOhm @ 600mA, 12V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.2V @ 2.75mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 1.4 nC @ 12 V |
| Vgs (Max) | +20V, -1V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | - |
| FET Feature | Current Sensing |
| Power Dissipation (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-DFN (5x6) |
The following parts include "CGD65B200S2-T13" in Silicon Labs CGD65B200S2-T13.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.