Diodes Incorporated ZLLS400TC
Part No.:
ZLLS400TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 520MA SOD323
Shipping
ZLLS400TC Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
520mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 400 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
3 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
15pF @ 30V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-323
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)