Diodes Incorporated ZHCS350TC
Part No.:
ZHCS350TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA SOD523
Shipping
ZHCS350TC Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
350mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
810 mV @ 350 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
1.6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
12 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
6pF @ 25V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-523
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)