Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components WX095162WJ15236BJ1
Part No.:
WX095162WJ15236BJ1
Description:
CAP CER 1500PF 14KV SCREW
Shipping
WX095162WJ15236BJ1 Information
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
14000V (14kV)
Temperature Coefficient:
R85
Operating Temperature:
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Nonstandard, Screw Terminals
Size / Dimension:
3.740" Dia (95.00mm)
Height - Seated (Max):
6.378" (162.00mm)