WeEn Semiconductors WNSC2D04650XQ
Part No.:
WNSC2D04650XQ
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Description:
DIODE SIL CARBIDE 650V 4A TO220F
Shipping
WNSC2D04650XQ Information
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 4 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
125pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F
Operating Temperature - Junction:
175°C