WeEn Semiconductors WNSC2D04650DJ
Part No.:
WNSC2D04650DJ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
DIODE SIL CARBIDE 650V 4A DPAK
Shipping
WNSC2D04650DJ Information
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 4 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
125pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
175°C