WeEn Semiconductors WND35P12BJ
Part No.:
WND35P12BJ
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 35A D2PAK
Shipping
WND35P12BJ Information
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
35A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 35 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 1200 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C