Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components WI140266WJ10336BJ1
Part No.:
WI140266WJ10336BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10000PF 14KV SCREW
Shipping
WI140266WJ10336BJ1 Information
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
14000V (14kV)
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Nonstandard, Screw Terminals
Size / Dimension:
5.472" Dia (139.00mm)
Height - Seated (Max):
10.768" (273.50mm)