Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components WF165270WJ75238BJ1
Part No.:
WF165270WJ75238BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 7500PF 14KV SCREW
Shipping
WF165270WJ75238BJ1 Information
Manufacturer:
Series:
TWXF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
7500 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
14000V (14kV)
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Nonstandard, Screw Terminals
Size / Dimension:
6.496" Dia (165.00mm)
Height - Seated (Max):
10.630" (270.00mm)