Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components WF135218WL40238BJ1
Part No.:
WF135218WL40238BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 4000PF 16KV SCREW
Shipping
WF135218WL40238BJ1 Information
Manufacturer:
Series:
TWXF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16000V (16kV)
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Nonstandard, Screw Terminals
Size / Dimension:
5.315" Dia (135.00mm)
Height - Seated (Max):
8.583" (218.00mm)