Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-20MQ060HM3/5AT
Part No.:
VS-20MQ060HM3/5AT
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC
Shipping
VS-20MQ060HM3/5AT Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
680 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
31pF @ 10V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C