Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-20MQ040-M3/5AT
Part No.:
VS-20MQ040-M3/5AT
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC
Shipping
VS-20MQ040-M3/5AT Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
690 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
38pF @ 10V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C