Vishay General Semiconductor - Diodes Division V3PM15-M3/I
Part No.:
V3PM15-M3/I
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 1.8A DO220AA
Shipping
V3PM15-M3/I Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
1.8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
760 mV @ 1.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
180pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C