Vishay General Semiconductor - Diodes Division V3PL45-M3/I
Part No.:
V3PL45-M3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-220AA
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 3A DO220AA
Shipping
V3PL45-M3/I Information
Manufacturer:
Series:
eSMP®, TMBS®
Package/Case:
DO-220AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
450 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
550pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-220AA (SMP)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C